Připravované projekty

GABINA FÁROVÁ: ŽENA-OBRAZ-AKT

V pátek 9. listopadu v 6.36 večer bude v komorním sále čáslavského Dusíkova divadla slavnostně zahájena první výstava letošní divadelní sezóny; v jejím rámci bude představen průřez fotografickým dílem Gabiny Fárové. Kurátorem je již tradičně pan Petr Svoboda, zakladatel a emeritní ředitel Galerie výtvarných umění v Mostě.

Gabina Fárová patří k současné české fotografické elitě. Při své tvorbě pracuje zejména s černobílým filmem středního a velkého formátu a stěžejní část jejího díla představují akty a portréty. Je autorkou množství fotografických řad a cyklů, mezi které patří například Cirkus Humberto, Praha (je děvka), řada aktů Gabinetky, cyklus portrétů a aktů vězňů Valdický klášter, cyklus Kaleidoskop kombinující černobílou fotografii s barevnou, cykly České ateliéry či Manévry a další. Svá díla dosud prezentovala na více než stovce samostatných a společných výstav a její práce jsou zastoupeny v galeriích a soukromých sbírkách v Čechách i v zahraničí.

Vystudovala Střední průmyslovou školu grafickou a poté pracovala v družstvu Fotografia Praha. Současně působila jako modelka a manekýna a spolupracovala s několika významnými fotografy, například Janem Saudkem, Tono Stanem, Tarasem Kuščinským či Helmuthem Newtonem. Následné studium umělecké fotografie na pražské FAMU opustila v roce 1990 těsně před dokončením, aby se mohla plně věnovat fotografování a práci v družstvu Radost, kde vedla stejnojmennou fotografickou agenturu. Od roku 1990 pracuje jako fotografka na volné noze.

Hlavními organizátory výstavy jsou Ing. David Novák a Kamil Handlíř ze spolku Třiatřicet a Eva Albrechtová, ředitelka Dusíkova divadla. Akce se opět koná výhradně díky finanční podpoře ze strany města Čáslavi, soukromých mecenášů a také firmy HOKA; kromě ní nepřispěl na výstavu - jako obvykle - žádný jiný podnikatelský subjekt působící na Čáslavsku. Vernisáž zahájí hudebním vystoupením žačky místní Základní umělecké školy, úvodní projev přednese senátor Ing. Jaromír Strnad, který celé akci znovu poskytl oficiální záštitu.

Výstava nazvaná ŹENA-OBRAZ-AKT potrvá do 31. ledna 2019 a bude z ní vydán obsáhlý katalog coby druhý svazek edice uměleckých publikací Picturis, zahájené vloni katalogem z čáslavské výstavy česko-francouzského výtvarníka Miloslava Mouchy.

Poznámka: Organizátoři se omlouvají za opakovaný odklad termínu zahájení výstavy, způsobený zpožděním prací Realitní a stavební společnosti s.r.o. na rekonstrukci Dusíkova divadla.